Seminar educațional “Actualități în chirurgia și neurochirurgia pediatrică”

Dragi colegi!

În perioada 19.04-20.04.2018 IMSP Institutul Mamei și Copilului  din orașul Chișinău Vă invită să participați la lucrările cursului de instruire cu genericul “Actualități în chirurgia și neurochirurgia pediatrică”. În cadrul Cursului vor fi prezentate lucrări cu referință la problemele actuale în chirurgia, neurochirurgia și traumatologia pediatrică.

Acest eveniment științific este organizat de Instituția Medico Sanitară Publică Institutul Mamei și Copilului de comun cu Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Universitatea de Stat Medicina și Farmacie “Nicolae Testemițanu”, AO Societatea Națională de Chirurgie Pediatrică, Institutul de Cercetări Științifice de Chirurgie Pediatrică Urgentă și Traumatologie, OOI “Societatea Științifică de Neurochirurgie Pediatrică”, ООО «Vgroup».

 

Seminar educațional

Actualități în chirurgia și neurochirurgia pediatrică”

 

Chișinău, Republica Moldova

19-20 aprilie, 2018

Președinți de onoare:

  • Eva Gudumac, academician al AȘM, dr. hab. șt. med., prof. universitar, Om emerit (Republica Moldova)
  • Roșali L.M., președintele Institutului de Cercetări Științifice de Chirurgie Pediatrică Urgentă și Traumatologie, profesor

(Federația Rusă)

 

Copreședinții seminarului: 

  • GladunSergiu, directorul IMSP Institutul Mamei și Copilului (or. Chișinău, Republica Moldova)
  • MitișValeriu A., director, șeful departamentului de chirurgie septic a Institutului de Cercetări Științifice de Chirurgie Pediatrică Urgentă și Traumatologie (or. Moscova, Federația Rusă)

Coordonatorul cursului educațional:

  • Semenova Jana B., hab. șt.med., șeful departamentului de neurochirurgie și neurotraumă al Institutului de Cercetări Științifice de Chirurgie Pediatrică Urgentă și Traumatologie, neurochirurgul pediatru principal al or. Moscova și Districtul Federal Central (Federația Rusă)

 

Secretar: Negru Ion, șef secție chirurgie septică a IMSP IMC

 LISTA LECTORILOR INVITAȚI

  1. Ahadov Tolibdjon A., profesor, șef departament de metode imagistice de diagnostic al ICȘ CPUT, or. Moscova, Federația Rusă;
  2. Bataev Saidhasan M., dr.hab.șt.med., cercetător științific principal, șef departament de chirurgie toracică a ICȘ de Chirurgie Pediatrică, or. Moscova, Federația Rusă;
  3. Valilulina Svetlana A., vicedirector medical, șef department de reabilitare al ICȘ CPUT, or. Moscova, Federația Rusă;
  4. Verbova Ludmila N., profesor, șef department de neurochirurgie a ICȘ de Neurochirurgie “Romodanov A.P.”, Ucraina;
  5. Gorbatiuk Olga M., profesor, Kiev, Ucraina;
  6. Gorelișev Serghei K., profesor, șef secție, Centrul Național științifico-practic de neurochirurgie “academician N.N.Burdenko” a Ministerului Sănătății a Federației Ruse,neurochirurgul pediatru principal al Ministerului Sănătății al Federației Ruse, or. Moscova;
  7. Deomin Nikita V., dr. șt. med., ICȘ CPUT, or. Moscova, Federația Rusă;
  8. Ignatiev Roman O., hab.șt.med., cercetător științific principal al ICȘ de Chirurgie Pediatrică, or. Moscova, Federația Rusă;
  9. Iova Alexandr S., profesor, șef laborator “Neurochirurgie Perinatală”, S. Petersburg, Federația Rusă;
  10. Ionescu Sebastian,profesor universitar, șef Clinică de Chirurgie Pediatrică, or. București, România;
  11. Ishacov Olimjon S., hab. șt. med., șef secție de neurochirurgie a ICȘ CPUT, or. Moscova, Federația Rusă;
  12. Caraseva Olga V., hab. șt. med.,șef departament de traumă asociată a ICȘ CPUT, or. Moscova, Federația Rusă;
  13. Mihaliuk Vladimir S., ICȘ de Neurochirurgie “A.P. Romodanov”; Ucraina;
  14. Nikishov Serghei O., șt. med., șef department de traumatologie și medicina calamităților a ICȘ CPUT, or. Moscova, Federația Rusă;
  15. Proșenco Ivan P., ICȘ de Neurochirurgie “A.P. Romodanov”; Ucraina;
  16. Semenova Jana B., hab. șt.med., șef secție de neurochirurgie a ICȘ CPUT, or. Moscova, Federația Rusă;
  17. Serova Natalia Iu., șt. med., cercetător științific superior a ICȘ CPUT, or. Moscova, Federația Rusă;
  18. Spătaru Radu, med., conf. universitar, director medical Spitalul de Copii “Marie Curie”, or. București, România;
  19. Talabaev Mihail V., șt. med., șeful Centrului Republican de Neurochirurgie Pediatrică, specialist principal, Belorusia;
  20. Tica Constantin, profesor universitar, șef Clinică de Chirurgie Pediatrică, or. Constanța, România;
  21. Haceatrean Viliam A., profesor, șef secție de neurochirurgie, ICȘ de Neurochirurgie “professor A.L. Polenov”, președintele Societății de Neurochirurgie Pediatrică din Rusia, S. Petersburg.

 

PROGRAMUL SEMINARULUI EDUCAȚIONAL

19 aprilie 2018

08.00-08.30: Înregistrarea participanților 

08.30-09.00. Deschierea

 

Eva Gudumac, Roșali L., Gladun S., Mitiș V.A., Gorelișev S.K., Haceatrean V.A., Semenova J.B., Gorbatiuk O.M., Bataev S.M., Ionescu Sebastian

 

ACTUALITĂȚI ÎN NEUROCHIRURGIA PEDIATRICĂ

Neurochirurgia pediatrică în spațiul Euroasiatic. Perspective de colaborare.

Talabaev M.V., Gorelișev S.K. – 20 min

 

TRAUMATISMUL SISTEMULUI NERVOS CENTRAL

Moderatori: Gorelișev S.K., Semenova J.B., Șavga N.Gh.

  • 09.00–09.25. Recomandări contemporane în tratamentul traumatismului cranio-cerebral la copii. Controlul tensiunii intracraniene la copii cu traumatism cranio-cerebral.

Semenova J.B.

  • 09.30 – 09.55. Traumatismul vertebro-medular la copii.

Ishacov O.C.

  • 10.00 – 10.25. RMN în traumatismele cranio-cerebrale acute la copii.

Ahadov T.A.

  • 10.30 – 10.50. Discurs în dezbatere

 

Întrebări, Discursuri

11.50 – 11.10 Pauză

NEUROONCOLOGIE

Moderatori: Haceatrean V.A., Litovcenco A.I., Gorelișev S.K.

  • 11.10 – 11.30. Tratamentul combinat al tumorilor cerebrale la copii.

Gorelișev S.K.

  • 11.30 – 11.50. Tumorile regiunii chiasmatico-selare la copii.

Gorelișev S.K.

  • 11.55 – 12.15. Tumorile fosei craniene posterioare la copii.

Haceatrean V.A.

  • 12.15 – 12.35. Măduva spinării fixă. Tratamentul chirurgical.

Haceatrean V.A.

  • 12.40 – 13.00. Discurs în dezbatere 

13.00 – 14.00 Pauza

 

NEUROCHIRURGIE FUNCȚIONALĂ.HIDROCEFALIA. REABILITAREA.

Moderatori: Valilulina S.A., Iova A.S., Proțenco I.P.

  • 14.00 – 14.20. Neuroendoscopia în practica neurochirurgiei pediatrice.

Mihaliuk V.S.

  • 14.25 – 14.45. Chirurgia zonelor funcționale importante ale creierului.

Talabaev M.V.

  • 14.50 – 15.10. Diagnosticul și tratamentul hidrocefaliei la copii.

Proțenco I.P.

  • 15.15 – 15.35. Neuroreabilitarea precoce în condiții de staționar multidisciplinar.

Valilullina S.A.

  • 15.40 – 15.50 Discurs în dezbatere.

 15.50 – 16.10 Pauză

 

NEUROCHIRURGIA COPIILOR PRIMULUI AN DE VIAȚĂ

Moderatori: Talabaev M.V., Litovcenco A.I.

  • 16.10 – 16.30. Boala hemolitică a nou-născutului.

Talabaev M.V.

  • 16.35 – 16.55. Neurosonografia în neurochirurgia pediatrică. Posibilități și perspective.

Iova A.S.

  • 16.55 – 17.15. Neurochirurgia neonatală.

Iova A.S.

  • 17.15 – 17.35. Perspectivele neurochirurgiei fetale.

Iova A.S.

 

Întrebări, Discursuri.

20 aprilie 2018

08.30 – 09.00 Înregistrarea participanților

CHIRURGIA ȘI TRAUMATOLOGIA PEDIATRICĂ

CHIRURGIA CALAMITĂȚILOR

                  

      Moderatori: Mitiș V.A., Tica C.

  • 09.00 – 09.20. Diagnosticul CT în traumatismul abdominal.

Ahadov T.A.

  • 09.25 – 09.45. Aspecte cheie ale politraumei la copii.

Caraseva O.V.

  • 09.50 –10.10. Abordări contemporane în tratamentul traumelor scheletice la copii.

Nikishov S.O.

·         10.15 – 10.40. Strategia tratamentului chirurgical ale plăgilor și focarelor necrotico – purulente la copii.

Mitiș V.A.

  • 10.40 – 10.50. Discuții. 

10.50 – 11.10 Pauză

 

11.10 – 13.00. CHIRURGIA PEDIATRICĂ: SUBIECTE SELECTATE PARTEA I

Moderatori: Ionescu S., Gorbatiuc O.M., Caraseva O.V.

  • 11.10 – 11.30. Malformațiile peretelui abdominal la nou-născuți.

Sebastian Ionescu

  • 11.35 – 11.55. Tratamentul endoscopic al herniilor la copii.

Ignatiev R.O.

  • 12.00 – 12.20.Actualități în tratamentul chirurgical al atreziei de esofag.

Radu Spătaru

  • 12.25 – 12.45. Sindromul de ”intestin scurt”.

Gorbatiuc O.M.

  • 12.45 – 13.05. Esofagul Barrett la copii. Diagnosticul și metodele detratament.

Bataev S.-H.M.

13.00 – 14.00 Pauza de masă.

 

14.00 – 15.50 CHIRURGIA PEDIATRICĂ: SUBIECTE SELECTATE PARTEA II

Moderatori: Bataev S.-H.M., Ignatiev T.O., Spătaru Radu

  • 14.00 – 14.20. Erori în diagnosticul și tratamentul patologiei chirurgicale la copii.

Tica C.

  • 14.25 – 14.45. Laparoscopia în chirurgia de urgență la copii.

Caraseva O.V.

  • 14.50 – 15.10. Intervențiile videoendoscopice în urologia pediatrică.

Demin N.V.

  • 15.15 – 15.35. Tratamentul formelor proximale de hipospadie la copii.

Demin N.V.

  • 15.40 – 16.00. Managementul hemoperitoneumului traumatic la copii.

Tica C.

16.00 – 16.10 Pauză

 

16.10 – 18.00.  TRAUMATISMUL APARATULUI LOCOMOTOR

Moderatori: SerovaN.Iu.., Nikishov S.O.

  • 16.10 – 16.30. Acordarea asistențeispecializate copiilor cu fracturi ale oaselor bazinului.

Nikishov S.O.

  • 16.35 – 16.55. Tratamentul fracturilor intraarticulare la copii.

SerovaN.Iu.

  • 17.00.Discuții.

 

 

SEMINAR PRACTIC

10.00-11.30.

Ecografia creierului în diagnosticul patologiei intracraniene la nou-născuți și copiii primului an de viață.

  IovaA.S.

 

 Copyright © 2017. IMSP Institutul Mamei și Copilului. Toate drepturile sunt rezervate.